WEISER GRADE 3 DOUBLE CYLINDER DEADBOLT CYLINDER ADJUSTABLE SQUARE 5-PIN KA3 ANTIQUE BRASS - GDC9371 5K3WS SLS2
This product is out of stock...
SKU
GDC9371 5K3WS SLS2
Property managers and landlords install this Weiser Grade 3 double cylinder deadbolt on exterior doors to prevent unauthorized exit or entry without a key.
WEISER GRADE 3 DOUBLE CYLINDER DEADBOLT CYLINDER ADJUSTABLE SQUARE 5-PIN KA3 ANTIQUE BRASS - GDC9371 5K3WS SLS2
Manufacturer: Weiser
Function: Double Cylinder Deadbolt
Finish: Brass
Keyway: Weiser E, Original
Description
Details
| Combinating | Keyed Alike |
|---|---|
| Deadbolt | 1" x 2-1/4" Faceplate |
| Door Prep | 1" x 1-1/2" to 2-1/8" |
| Function | Double Cylinder Deadbolt |
| Grade | Grade 3 - Residential |
| Handing | Field Reversible |
| Included in package | Instructions Template Mounting Hardware |
| Industry Finish | US5/609 Antique Brass |
| Keyway | Weiser E, Original |
| Latch/Bolt/Backset | Adjustable |
| Manufacturer | Weiser |
| Material | Brass Zinc Steel |
| Pinning | 5-Pin |
| Reinforcement | No |
| Standards / Ratings | ANSI A156.2 |
| Strike | 1-1/8" x 2-3/4" |
| Trim Ring | No |
| Type - Additional Info | Cylindrical |
Deadbolts provide additional security for many applications. Deadbolts offer a longer locking bolt which extends farther than most latches. The bolt can only be retracted with the proper key or combination or by means of a Thumbturn.


