This product is out of stock...
SKU
5010B WL26D41
Facility managers use Simplex 5010B exit trim on commercial exit doors to provide keyless push-button access control without requiring a separate SFIC core.
SIMPLEX EXIT TRIM SFIC LESS CORE LHR/RHR 26D - 5010B WL26D41
Manufacturer: dormakaba
Function: Nightlatch
Finish: Chrome
Keyway: Less Core
Description
Details
| Combinating | SFIC - Small Format Interchangeable Core |
|---|---|
| Door Prep | 2-1/8" x 1"with four 1/4" Holes for Mounting Bolts |
| Environment Rating | Highly Weather Resistant |
| Function | Nightlatch |
| Grade | Grade 1 - Heavy Duty Commercial |
| Industry Finish | US26D/626 Satin Chrome |
| Key Override | Small Format Interchangeable Core (SFIC) 6 or 7Pin (Core not Included) |
| Keyway | Less Core |
| Knob/Lever | Lever |
| Locking Device | Cylindrical Deadlatch |
| Manufacturer | dormakaba |
| Misc | Includes Installation and Combination Change Tool Weight 8 lbs. (3.65 kg) |
| Pin Access | Single Code 1 - 5 Digits (Pressed Individually or Simultaneously) |
| Pinning | 6-Pin or 7-Pin - Less Core |
| Series | 5000 |
| Standards / Ratings | ANSI 156.2 / Grade 1 / 3-Hour UL/ULC Fire Rating for "A" Label Doors, ADA Compliant |
| Strike Type | ASA 4-7/8" |
| Type - Additional Info | Exit Device Trim |


