This product is out of stock...
SKU
B580 626
Property managers and building owners use this interior thumbturn deadbolt to secure closets, utility rooms, and connecting doors without keyed access.
SCHLAGE SINGLE SIDED DEADBOLT T TURN ONLY - B580 626
Manufacturer: Schlage
Function: Single Cylinder Deadbolt
Finish: Chrome
Description
Details
| Cylinder | No |
|---|---|
| Deadbolt | 1-1/8" x 2-1/4" Faceplate Drive-In Ring |
| Design Style | Thumbturn |
| Door Prep | 1" x 1-1/2" to 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-3/8" x 1-3/4" |
| Function | Single Cylinder Deadbolt |
| Grade | Grade 2 - Medium Duty Commercial / Heavy Duty Residential |
| Handing | Field Reversible |
| Included in package | Instructions Template Mounting Hardware |
| Industry Finish | US26D/626 Satin Chrome |
| Latch/Bolt/Backset | Adjustable |
| Manufacturer | Schlage |
| Material | Brass Steel |
| Reinforcement | Anti-Pry Shield |
| Series | B500 |
| Standards / Ratings | UL ANSI A156.2 |
| Strike | 1-1/8" x 2-3/4" |
| Trim Ring | No |
| Type - Additional Info | Cylindrical |
Deadbolts provide additional security for many applications. Deadbolts offer a longer locking bolt which extends farther than most latches. The bolt can only be retracted with the proper key or combination or by means of a Thumbturn.


