This product is out of stock...
SKU
F40PLY622 16 210
Property managers and contractors use this Schlage privacy knob on bedroom and bathroom doors to provide occupant lockout without keyed entry.
SCHLAGE GRADE 2 PRIVACY KNOB PLYMOUTH MATTE BLACK - F40PLY622 16 210
Manufacturer: Schlage
Function: Privacy
Finish: Black
Description
Details
| Design Style | Plymouth |
|---|---|
| Door Prep | 2-1/8" - 1" |
| Door Thickness | 1-3/8" - 1-3/4" |
| Function | Privacy |
| Grade | Grade 2 - Medium Duty Commercial / Heavy Duty Residential |
| Handing | Field Reversible |
| Included in package | Installation Instructions |
| Industry Finish | US19/622 Matte Black |
| Knob/Lever | Knob |
| Latch/Bolt/Backset | Adjustable |
| Manufacturer | Schlage |
| Series | F |
| Standards / Ratings | ANSI/BHMA Grade 2 |
| Strike | Full Lip 2-1/4" |
| Type - Additional Info | Cylindrical |


