SCHLAGE GRADE 2 DOUBLECYLINDER GATELATCH 2-3/4" 5-PIN SCHLAGE C KEYED DIFFERENT SATIN CHROME - B252PD6 626C 12 103
This product is out of stock...
SKU
B252PD6 626C 12 103
Property managers and installers use the Schlage B252PD gatelatch to secure commercial gates and perimeter doors needing key control on both sides.
SCHLAGE GRADE 2 DOUBLECYLINDER GATELATCH 2-3/4" 5-PIN SCHLAGE C KEYED DIFFERENT SATIN CHROME - B252PD6 626C 12 103
Manufacturer: Schlage
Function: Gatelatch
Finish: Chrome
Keyway: Schlage C
Description
Details
| Combinating | Keyed Different |
|---|---|
| Cylinder | Schlage 6Pin Keyed 5Pin Keyed Different |
| Deadbolt | 1-1/8" x 2-1/4" Faceplate |
| Door Prep | 1" x 1-1/2" to 2-1/8" |
| Function | Gatelatch |
| Grade | Grade 2 - Medium Duty Commercial / Heavy Duty Residential |
| Handing | Field Reversible |
| Included in package | Instructions Template Mounting Hardware |
| Industry Finish | US26D/626 Satin Chrome |
| Keyway | Schlage C |
| Latch/Bolt/Backset | 2-3/4" |
| Manufacturer | Schlage |
| Material | Brass Zinc Steel |
| Pinning | 6-Pin, Keyed 5-Pin |
| Reinforcement | No |
| Series | B250 |
| Standards / Ratings | UL ANSI A156.2 |
| Strike | 1-1/8" x 2-1/4" T Strike |
| Trim Ring | Yes |
| Type - Additional Info | Cylindrical |
Deadbolts provide additional security for many applications. Deadbolts offer a longer locking bolt which extends farther than most latches. The bolt can only be retracted with the proper key or combination or by means of a Thumbturn.


