This product is out of stock...
SKU
B562P605C123KA4 12 287
Property managers deploy this C123 keyway double cylinder deadbolt on commercial storefronts where both sides require keyed access for enhanced key control.
SCHLAGE GRADE 2 DOUBLE DEADBOLT C123 ADJUSTABLE 5-PIN KA4 BRIGHT BRASS - B562P605C123KA4 12 287
Manufacturer: Schlage
Function: Double Cylinder Deadbolt
Finish: Brass
Keyway: Schlage C123
Description
Details
| Combinating | Keyed Alike |
|---|---|
| Deadbolt | 1-1/8" x 2-1/4" Faceplate Drive-In Ring |
| Door Prep | 1" x 2-1/8" |
| Function | Double Cylinder Deadbolt |
| Grade | Grade 2 - Medium Duty Commercial / Heavy Duty Residential |
| Handing | Field Reversible |
| Included in package | Instructions Template Mounting Hardware |
| Industry Finish | US3/605 Bright Brass |
| Keyway | Schlage C123 |
| Latch/Bolt/Backset | Adjustable |
| Manufacturer | Schlage |
| Material | Brass Steel |
| Pinning | 6-Pin |
| Reinforcement | Anti-Pry Shield |
| Series | B500 |
| Standards / Ratings | UL ANSI A156.2 |
| Strike | 1-1/8" x 2-3/4" |
| Trim Ring | No |
| Type - Additional Info | Cylindrical |
Deadbolts provide additional security for many applications. Deadbolts offer a longer locking bolt which extends farther than most latches. The bolt can only be retracted with the proper key or combination or by means of a Thumbturn.


