This product is out of stock...
SKU
ND40S RHO626 2-3/8
Contractors install this Grade 1 privacy lever with 2-3/8" backset on narrow-stile commercial doors in restrooms and offices requiring occupant-controlled privacy.
SCHLAGE GRADE 1 PRIVACY LEVER RHODES SATIN CHROME 2-3/8" ASA STRIKE 626 - ND40S RHO626 2-3/8
Manufacturer: Schlage
Function: Privacy
Finish: Chrome
Description
The ND Series is ANSI/BHMA Grade 1 certified and performs beyond Grade 1 standards. The lock withstands 3,100 in-lb. of lever torque and 1,600 lbs. of offset lever pull for protection against pry bar attacks. The lock shows nearly zero droop or wobble after 16 million cycles. Available in 10 finishes and 9 lever designs. Uses an ANSI 161 door prep, common with cylindrical locks. For new construction and retrofit applications.
Details
| Design Style | Rhodes |
|---|---|
| Door Prep | 2-1/8" x 1" |
| Function | Privacy |
| Grade | Grade 1 - Heavy Duty Commercial |
| Included in package | Installation Instructions |
| Industry Finish | US26D/626 Satin Chrome |
| Knob/Lever | Lever |
| Latch/Bolt/Backset | 2-3/8" |
| Manufacturer | Schlage |
| Series | ND |
| Standards / Ratings | ANSI/BHMA Grade 1 |
| Strike | ASA 4-7/8" |
| Thru Bolting | Yes |
| Type - Additional Info | Cylindrical |


