This product is out of stock...
SKU
ND53LD RHO613
Facility managers and commercial contractors install this Schlage ND53LD Rhodes lever on office entry doors to secure corridors with Grade 1 durability.
SCHLAGE GRADE 1 ENTRY LEVER RHODES DARK BRONZE LESS CYLINDER - ND53LD RHO613
Manufacturer: Schlage
Function: Entry
Finish: Bronze
Keyway: Less Cylinder
Description
The ND Series is ANSI/BHMA Grade 1 certified and performs beyond Grade 1 standards. The lock withstands 3,100 in-lb. of lever torque and 1,600 lbs. of offset lever pull for protection against pry bar attacks. The lock shows nearly zero droop or wobble after 16 million cycles. Available in 10 finishes and 9 lever designs. Uses an ANSI 161 door prep, common with cylindrical locks. For new construction and retrofit applications.
Details
| Cylinder | Less Cylinder |
|---|---|
| Design Style | Rhodes |
| Door Prep | 2-1/8" x 1" |
| Door Thickness | 1-5/8" - 2-1/8" |
| Function | Entry |
| Grade | Grade 1 - Heavy Duty Commercial |
| Handing | Field Reversible |
| Included in package | Installation Instructions |
| Industry Finish | US10B/613 Dark Bronze |
| Keyway | Less Cylinder |
| Knob/Lever | Lever |
| Latch/Bolt/Backset | 2-3/4" |
| Manufacturer | Schlage |
| Series | ND |
| Standards / Ratings | ANSI/BHMA Grade 1 |
| Strike | ASA 4-7/8" |
| Thru Bolting | Yes |
| Type - Additional Info | Cylindrical |


