SCHLAGE GRADE 1 SINGLE CYLINDER DEADBOLT SCHLAGE C KEYED DIFFERENT ADJUSTABLE DUAL OPTION BRIGHT CHROME - B60N6 625KD12 321
This product is out of stock...
SKU
B60N6 625KD12 321
Office buildings and retail spaces employ this Grade 1 deadbolt on entryways. Solves the need for dependable perimeter security against forced entry.
SCHLAGE GRADE 1 SINGLE CYLINDER DEADBOLT SCHLAGE C KEYED DIFFERENT ADJUSTABLE DUAL OPTION BRIGHT CHROME - B60N6 625KD12 321
Manufacturer: Schlage
Function: Single Cylinder Deadbolt
Finish: Chrome
Keyway: Schlage C
Description
Details
| Combinating | Keyed Different |
|---|---|
| Deadbolt | 1-1/8" x 2-1/4" Square Corner Faceplate Adjustable Backset |
| Door Prep | 1" x 1-1/2" to 2-1/8" |
| Function | Single Cylinder Deadbolt |
| Grade | Grade 1 - Heavy Duty Commercial |
| Handing | Field Reversible |
| Included in package | Instructions Template Mounting Hardware |
| Industry Finish | US26D/626 Satin Chrome |
| Keyway | Schlage C |
| Latch/Bolt/Backset | Adjustable |
| Manufacturer | Schlage |
| Material | Brass Steel Zinc |
| Pinning | 5-Pin |
| Reinforcement | No |
| Series | B60 |
| Standards / Ratings | UL ANSI A156.10 |
| Strike | 1-1/8" x 2-3/4" |
| Trim Ring | No |
Deadbolts provide additional security for many applications. Deadbolts offer a longer locking bolt which extends farther than most latches. The bolt can only be retracted with the proper key or combination or by means of a Thumbturn.


