This product is out of stock...
SKU
GP115PHL 26D
Building managers install this PDQ Grade 2 storeroom lever on supply and utility rooms to restrict access. SC4 keyway, satin chrome finish.
PDQ GRADE 2 STOREROOM LEVER PHILADELPHIA SC4 SATIN CHROME - GP115PHL 26D
Manufacturer: PDQ
Function: Storeroom
Finish: Chrome
Keyway: Schlage C
Description
Details
| Combinating | Keyed Different |
|---|---|
| Design Style | Philadelphia |
| Door Prep | 2-1/8" x 1" |
| Door Thickness | 1-3/8" - 1-3/4" |
| Function | Storeroom |
| Grade | Grade 2 - Medium Duty Commercial / Heavy Duty Residential |
| Handing | Field Reversible |
| Included in package | Installation Instructions 2 Keys |
| Industry Finish | US26D/626 Satin Chrome |
| Keyway | Schlage C |
| Knob/Lever | Lever |
| Latch/Bolt/Backset | 2-3/4" |
| Manufacturer | PDQ |
| Pinning | 6-Pin |
| Series | GP |
| Standards / Ratings | ANSI/BHMA Grade 2 |
| Strike | ASA 4-7/8" |
| Thru Bolting | Yes |
| Type - Additional Info | Cylindrical |


