This product is out of stock...
SKU
SV115CQ10B 234UNG T SC
Property managers install this PDQ Grade 2 storeroom knob on commercial storage and mechanical rooms to restrict access with key-only entry.
PDQ GRADE 2 STOREROOM KNOB BALL SC KE453765 DARK BRONZE - SV115CQ10B 234UNG T SC
Manufacturer: PDQ
Function: Storeroom
Finish: Bronze
Keyway: Schlage C
Description
Details
| Combinating | Keyed Different |
|---|---|
| Design Style | Ball (B) Round |
| Door Prep | 2-1/8" x 1" |
| Door Thickness | 1-3/8" - 1-3/4" |
| Function | Storeroom |
| Grade | Grade 2 - Medium Duty Commercial / Heavy Duty Residential |
| Handing | Field Reversible |
| Included in package | Installation Instructions |
| Industry Finish | US10B/613 Dark Bronze |
| Keyway | Schlage C |
| Knob/Lever | Knob |
| Latch/Bolt/Backset | 2-3/4" |
| Manufacturer | PDQ |
| Pinning | 6-Pin |
| Series | SV |
| Standards / Ratings | ANSI/BHMA Grade 2 |
| Strike | T-Strike 2-1/4" |
| Thru Bolting | Yes |
| Type - Additional Info | Cylindrical |


