MEDECO GRADE 1 M3 SINGLE CYLINDER DEADBOLT RESIDENTIAL 5-PIN 2-3/8" BACKSET SUB ASSEMBLED - 11TR503 10FMS
This product is out of stock...
SKU
11TR503 10FMS
Residential locksmiths install Medeco M3 single cylinder deadbolts on front entry doors to prevent lock picking, bumping, and unauthorized key duplication.
MEDECO GRADE 1 M3 SINGLE CYLINDER DEADBOLT RESIDENTIAL 5-PIN 2-3/8" BACKSET SUB ASSEMBLED - 11TR503 10FMS
Manufacturer: Medeco
Function: Single Cylinder Deadbolt
Finish: Brass
Keyway: FM
Description
Details
| Combinating | Sub-Assembled |
|---|---|
| Deadbolt | 1" x 2-1/4" |
| Design Style | Thumbturn |
| Door Prep | 1" x 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-3/4" - 2-1/2" |
| Function | Single Cylinder Deadbolt |
| Grade | Grade 1 - Heavy Duty Residential (High Security) |
| Handing | Field Reversible |
| Included in package | Instructions Template Mounting Hardware |
| Industry Finish | US7/610 Satin Brass Blackened |
| Keyway | FM |
| Latch/Bolt/Backset | 2-3/8" |
| Manufacturer | Medeco |
| Pinning | 5-Pin |
| Reinforcement | Anti-Pry Shield Strike Reinforcement |
| Standards / Ratings | UL ANSI/BHMA A165.5 |
| Strike | 1-1/8" x 2-3/4" |
| Trim Ring | No |
| Type - Additional Info | Cylindrical |
High Security deadbolts provide additional security for many applications. Deadbolts offer a longer locking bolt which extends farther than most latches. The bolt can only be retracted with the proper key or combination or by means of a Thumbturn. Most provide dual locking systems along with key control options. They offer pick and drill resistance. Physical attacks are circumvented by anti-pry shields.


