This product is out of stock...
SKU
11TR523 10FMS
Locksmiths install Medeco M3 double cylinder deadbolts on residential doors with glass panels where thumbturn access would allow bypass from the inside.
MEDECO GRADE 1 M3 DOUBLE CYLINDER DEADBOLT RESIDENTIAL 5-PIN 2-3/8" SUB ASSEMBLED - 11TR523 10FMS
Manufacturer: Medeco
Function: Double Cylinder Deadbolt
Finish: Brass
Keyway: FM
Description
Details
| Combinating | Sub-Assembled |
|---|---|
| Deadbolt | 1-1/8" x 2-1/4" |
| Door Prep | 1" x 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-3/4" - 2-1/2" |
| Function | Double Cylinder Deadbolt |
| Grade | Grade 1 - Heavy Duty Residential (High Security) |
| Handing | Field Reversible |
| Included in package | Instructions Template Mounting Hardware |
| Industry Finish | US7/610 Satin Brass Blackened |
| Keyway | FM |
| Latch/Bolt/Backset | 2-3/8" |
| Manufacturer | Medeco |
| Pinning | 5-Pin |
| Reinforcement | Anti-Pry Shield Strike Reinforcement |
| Standards / Ratings | UL ANSI/BHMA A165.5 |
| Strike | 1-1/8" x 2-3/4" |
| Trim Ring | No |
| Type - Additional Info | Cylindrical |
High Security deadbolts provide additional security for many applications. Deadbolts offer a longer locking bolt which extends farther than most latches. The bolt can only be retracted with the proper key or combination or by means of a Thumbturn. Most provide dual locking systems along with key control options. They offer pick and drill resistance. Physical attacks are circumvented by anti-pry shields.


