This product is out of stock...
SKU
BC0315BOX
Builders install this Master Grade 3 privacy knob on bathroom and bedroom doors to provide push-button locking without keyed access.
MASTER GRADE 3 PRIVACY KNOB BISCUIT SATIN NICKEL - BC0315BOX
Manufacturer: Master
Function: Privacy
Finish: Nickel
Description
Details
| Design Style | Biscuit |
|---|---|
| Door Prep | 2-1/8" x 1" |
| Door Thickness | 1-3/8" - 1-3/4" |
| Function | Privacy |
| Grade | Grade 3 - Residential |
| Included in package | Installation Instructions |
| Industry Finish | US15/619 Satin Nickel |
| Knob/Lever | Knob |
| Latch/Bolt/Backset | Adjustable |
| Manufacturer | Master |
| Series | BC |
| Standards / Ratings | ANSI/BHMA Grade 3 |
| Strike | Full Lip 2-1/4" Radius Corner |
| Type - Additional Info | Tubular |


