This product is out of stock...
SKU
170RAB26D
Property managers install this SFIC entry lever on commercial office doors to provide keyed entry with free egress and rapid core swaps across tenant spaces.
MARKS GRADE 2 ENTRY LEVER SATIN CHROME SFIC - 170RAB26D
Manufacturer: Marks
Function: Entry
Finish: Chrome
Keyway: Less Core
Description
Details
| Combinating | SFIC - Small Format Interchangeable Core |
|---|---|
| Design Style | 175 Lever |
| Door Prep | 2-1/8" x 1" |
| Door Thickness | 1-5/8" - 1-7/8" |
| Function | Entry |
| Grade | Grade 2 - Medium Duty Commercial / Heavy Duty Residential |
| Handing | Field Reversible |
| Included in package | Installation Instructions 6 & 7 Pin Tailpieces |
| Industry Finish | US26D/626 Satin Chrome |
| Keyway | Less Core |
| Knob/Lever | Lever |
| Latch/Bolt/Backset | 2-3/4" |
| Manufacturer | Marks |
| Pinning | 6-Pin or 7-Pin - Less Core |
| Series | 170 |
| Standards / Ratings | ANSI/BHMA Grade 2 |
| Strike | ASA 4-7/8" |
| Thru Bolting | Yes |
| Type - Additional Info | Cylindrical |


