This product is out of stock...
SKU
195RAB26D F14
Commercial and institutional facilities utilize the MARKS Grade 1 entry lever lock. Solves the need for secure, key-controlled access on frequently used doors.
MARKS GRADE 1 ENTRY LEVER AMERICAN SATIN CHROME YALE LFIC - 195RAB26D F14
Manufacturer: Marks
Function: Entry
Finish: Chrome
Keyway: LFIC - Less Core
Description
Details
| Cylinder | Yale LFIC |
|---|---|
| Design Style | 195 Lever |
| Door Prep | 2-1/8" x 1" |
| Door Thickness | 1-5/8" - 1-7/8" |
| Function | Entry |
| Grade | Grade 1 - Heavy Duty Commercial |
| Handing | Field Reversible |
| Included in package | Installation Instructions |
| Industry Finish | US26D/626 Satin Chrome |
| Keying | 6 or 7Pin, Less Core |
| Keyway | LFIC - Less Core |
| Knob/Lever | Lever |
| Latch/Bolt/Backset | 2-3/4" |
| Manufacturer | Marks |
| Pinning | 6-Pin or 7-Pin - Less Core |
| Series | 195 |
| Strike | ASA 4-7/8" |
| Thru Bolting | Yes |


