LSDA GRADE 3 SINGLE CYLINDER DEADBOLT WEISER ADJUSTABLE UL 5-PIN SATIN NICKEL 082761 - 20 15W ADJ UL KA4
This product is out of stock...
SKU
20 15W ADJ UL KA4
Property managers use this UL-listed Grade 3 deadbolt with Weiser keyway on fire-rated doors requiring adjustable backset and keyed-alike capability.
LSDA GRADE 3 SINGLE CYLINDER DEADBOLT WEISER ADJUSTABLE UL 5-PIN SATIN NICKEL 082761 - 20 15W ADJ UL KA4
Manufacturer: LSDA
Function: Single Cylinder Deadbolt
Finish: Nickel
Keyway: Weiser E, WR3
Description
Details
| Combinating | Keyed Alike |
|---|---|
| Cylinder | 5-Pin WR5 Kwy KA4 |
| Deadbolt | 1" x 2-1/4" Faceplate |
| Design Style | Thumbturn |
| Door Prep | 1-1/2” - 2-1/8” diameter bore; 1” crossbore |
| Door Thickness | 1-3/8" - 1-3/4" |
| Function | Single Cylinder Deadbolt |
| Grade | Grade 3 - Residential |
| Handing | Field Reversible |
| Included in package | Instructions Template Mounting Hardware |
| Industry Finish | US15/619 Satin Nickel |
| Keyway | Weiser E, WR3 |
| Latch/Bolt/Backset | Adjustable |
| Manufacturer | LSDA |
| Material | Brass Zinc Steel |
| Misc | See Parts & Accessories Section |
| Pinning | 5-Pin |
| Reinforcement | No |
| Series | 20 |
| Standards / Ratings | Meets ANSI/BHMA 156.2 Series 4000 Grade 3; Latch is UL Listed (USA and Canada) for 3-hour fire doors |
| Strike | 1-1/8" x 2-3/4" |
| Trim Ring | No |
| Type - Additional Info | Cylindrical |
Deadbolts provide additional security for many applications. Deadbolts offer a longer locking bolt which extends farther than most latches. The bolt can only be retracted with the proper key or combination or by means of a Thumbturn.

