LSDA GRADE 3 DOUBLE CYLINDER DEADBOLT KWIKSET ADJUSTABLE UL REMOVABLE CYLINDER STAINLESS STEEL 086314 - 25R32D K ADJ UL KA4
This product is out of stock...
SKU
25R32D K ADJ UL KA4
Locksmiths and contractors install this UL-listed removable-cylinder deadbolt on fire-rated commercial doors requiring Kwikset keyway and dual-side key control.
LSDA GRADE 3 DOUBLE CYLINDER DEADBOLT KWIKSET ADJUSTABLE UL REMOVABLE CYLINDER STAINLESS STEEL 086314 - 25R32D K ADJ UL KA4
Manufacturer: LSDA
Function: Double Cylinder Deadbolt
Finish: Stainless Steel
Keyway: Kwikset KW1
Description
The removable cylinder deadbolt locks 20R-Series offer a flexible removable cylinder option which is compatible with the LSDA C500 cylinder, and many other cylinders including high security cylinders. The locks are easy to rekey, making them an excellent choice for add-ons and retrofits. Optional cylinders: Compatible with many retrofit cylinders such as LSDA C500, Ilco, GMS and most High-Security brands including Medeco, Assa, Schlage Primus, Kaba Peaks, etc.
Details
| Combinating | Keyed Alike |
|---|---|
| Cylinder | 6-Pin cylinder keyed 5-Pin KW1 KA4 (For replacement options see Benefits & Applications) |
| Deadbolt | 1" x 2-1/4" Faceplate |
| Door Prep | 1-1/2” - 2-1/8” diameter bore; 1” crossbore |
| Door Thickness | 1-3/8" - 1-3/4" |
| Function | Double Cylinder Deadbolt |
| Grade | Grade 3 - Residential |
| Handing | Field Reversible |
| Included in package | Instructions Template Mounting Hardware |
| Industry Finish | US32D/630 Satin Stainless Steel |
| Keyway | Kwikset KW1 |
| Latch/Bolt/Backset | Adjustable |
| Manufacturer | LSDA |
| Material | Stainless Steel Zinc Steel |
| Pinning | 6-Pin, Keyed 5-Pin |
| Reinforcement | No |
| Series | 20R |
| Standards / Ratings | Meets ANSI/BHMA 156.2 Series 4000 Grade 3; Latch is UL Listed (USA and Canada) for 3-hour fire doors |
| Strike | 1-1/8" x 2-3/4" |
| Trim Ring | No |
| Type - Additional Info | Cylindrical |
These locks are recommended for use on exterior and interior doors and typical applications include Offices, Commercial Property, Residences, Multi-Family Buildings, Industrial Sites, and Public Buildings.

