LSDA GRADE 3 DOUBLE CYLINDER DEADBOLT KWIKSET ADJUSTABLE 4-WAY 5-PIN ANTIQUE BRONZE 091353 - 25 11P K KA4
SKU
25 11P K KA4
Residential contractors install this Grade 3 double cylinder deadbolt on doors near glass panels where thumbturn access must be eliminated for security.
LSDA GRADE 3 DOUBLE CYLINDER DEADBOLT KWIKSET ADJUSTABLE 4-WAY 5-PIN ANTIQUE BRONZE 091353 - 25 11P K KA4
Manufacturer: LSDA
Function: Double Cylinder Deadbolt
Finish: Bronze
Keyway: Kwikset KW1
Description
The 20-Series deadbolt locks come in several finishes and three keyways. They are typically installed on exterior doors in homes and businesses. In addition to single cylinder and double cylinder models, LSDA also offers a one-sided (non-keyed) deadbolt and our unique "spin-to-lock."
Details
| Combinating | Keyed Alike |
|---|---|
| Cylinder | 5-Pin KW1 Kwy KA4 |
| Deadbolt | 1" x 2-1/4" Faceplate |
| Door Prep | 1-1/2” - 2-1/8” diameter bore; 1” crossbore |
| Door Thickness | 1-3/8" - 1-3/4" |
| Function | Double Cylinder Deadbolt |
| Grade | Grade 3 - Residential |
| Handing | Field Reversible |
| Included in package | Instructions Template Mounting Hardware |
| Industry Finish | US11P/643E Aged Bronze (same as 716) |
| Keyway | Kwikset KW1 |
| Latch/Bolt/Backset | Adjustable |
| Manufacturer | LSDA |
| Material | Brass Zinc Steel |
| Misc | See Parts & Accessories Section |
| Pinning | 5-Pin |
| Reinforcement | No |
| Series | 20 |
| Standards / Ratings | ANSI/BHMA 156.2 Series 4000 Grade 3 |
| Strike | 1-1/8" x 2-3/4" |
| Trim Ring | No |
| Type - Additional Info | Cylindrical |
These locks are recommended for use on exterior and interior doors. Typical applications include Offices, Commercial Property, Residences, Multi-Family Buildings, Industrial Sites, and Public Buildings.

