This product is out of stock...
SKU
150B10BE LLLC
School and office administrators use this Grade 2 classroom knob to control access from hallways while ensuring free egress for occupants inside.
LSDA GRADE 2 CLASSROOM KNOB BALL LESS LATCH LESS CYLINDER DARK BRONZE 036074 - 150B10BE LLLC
Manufacturer: LSDA
Function: Classroom
Finish: Bronze
Keyway: Less Cylinder
Description
The 100-Series door knobs feature cylindrical construction for use on a variety of commercial doors. Classic Ball (B) and Plymouth (P) styles make these excellent retrofit and replacement locks. Compatible with many retrofit cylinders such as LSDA C500, Ilco, GMS and most High-Security brands including Medeco, Assa, Schlage Primus, Kaba Peaks, etc. Latches and cylinders must be ordered separately.
Details
| Design Style | Ball (B) Round |
|---|---|
| Door Prep | 2-1/8" diameter cross bore; 1" edge bore |
| Door Thickness | 1-3/8" - 1-3/4" |
| Function | Classroom |
| Grade | Grade 2 - Medium Duty Commercial / Heavy Duty Residential |
| Handing | Field Reversible |
| Included in package | Installation Instructions |
| Industry Finish | US10BE/613 Dark Bronze |
| Keyway | Less Cylinder |
| Knob/Lever | Knob |
| Manufacturer | LSDA |
| Series | 100 |
| Standards / Ratings | ANSI/BHMA 156.2 Series 4000 Grade 2 |
| Strike | ASA 4-7/8" |
| Type - Additional Info | Cylindrical |
These locks are recommended for use on exterior and interior doors. Typical applications include Offices, Commercial Properties, Retail Spaces, and Multi-Family Buildings.

