KWIKSET GRADE 2 KEY CONTROL SINGLE CYLINDER DEADBOLT SMARTKEY SATIN NICKEL 98170-007 - 817 15SMT RCAL UL RCS KC
This product is out of stock...
SKU
817 15SMT RCAL UL RCS KC
Property managers use this Kwikset 817 SmartKey deadbolt on rental units and offices to rekey locks on-site during tenant changes without calling a locksmith.
KWIKSET GRADE 2 KEY CONTROL SINGLE CYLINDER DEADBOLT SMARTKEY SATIN NICKEL 98170-007 - 817 15SMT RCAL UL RCS KC
Manufacturer: Kwikset
Function: Thumbturn Deadbolt
Finish: Nickel
Keyway: Kwikset KW1
Description
Details
| Combinating | Keyed Different |
|---|---|
| Deadbolt | 1-1/8" x 2-1/4" Radius Corners Faceplate |
| Design Style | Thumbturn |
| Door Prep | 1" x 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-3/8" x 1-3/4" |
| Function | Thumbturn Deadbolt |
| Grade | Grade 2 - Medium Duty Commercial / Heavy Duty Residential |
| Handing | Field Reversible |
| Included in package | Instructions Template Mounting Hardware |
| Industry Finish | US15/619 Satin Nickel |
| Keyway | Kwikset KW1 |
| Latch/Bolt/Backset | Adjustable |
| Manufacturer | Kwikset |
| Material | Brass Zinc Steel |
| Pinning | 5-Pin |
| Reinforcement | Anti-Pry Shield for 2-1/8" Prep |
| Series | Signature |
| Standards / Ratings | UL ANSI 156.2 |
| Strike | 1-1/8" x 2-3/4" Radius Corners |
| Trim Ring | No |
| Type - Additional Info | Cylindrical |
Deadbolts provide additional security for many applications. Deadbolts offer a longer locking bolt which extends farther than most latches. The bolt can only be retracted with the proper key or combination or by means of a Thumbturn.


