This product is out of stock...
SKU
690T3CP K6
Property managers and contractors install this Kwikset 690 Tylo combo set on residential entry doors. Provides matching knob and deadbolt on one key.
KWIKSET GRADE 3 SINGLE COMBO KWIKSET VP TYLO KNOB x DEADBOLT BRIGHT BRASS - 690T3CP K6
Manufacturer: Kwikset
Function: Entry with Deadbolt
Finish: Brass
Keyway: Kwikset KW1
Description
Details
| Combinating | Keyed Alike |
|---|---|
| Cylinder | Kwikset KW1 5Pin KA6 |
| Design Style | Tylo |
| Door Prep | 2-1/8" x 1" |
| Door Thickness | 1-3/8" - 1-3/4" |
| Function | Entry with Deadbolt |
| Grade | Grade 3 - Residential |
| Included in package | Installation Instructions 4 Keys |
| Industry Finish | US3/605 Bright Brass |
| Keyway | Kwikset KW1 |
| Knob/Lever | Knob |
| Latch/Bolt/Backset | Adjustable |
| Manufacturer | Kwikset |
| Pinning | 5-Pin |
| Series | Kwikset |
| Standards / Ratings | ANSI/BHMA Grade 3 |
| Strike | Full Lip 2-1/8" Square Corner |
| Type - Additional Info | Tubular |


