This product is out of stock...
SKU
599 26D SMT
Facility managers install Kwikset 599 double cylinder gatelatches on perimeter gates to prevent unauthorized entry and ensure two-sided key control.
KWIKSET GRADE 2 GATELATCH DOUBLE CYLINDER 2-3/8" BACKSET SMARTKEY SATIN CHROME - 599 26D SMT
Manufacturer: Kwikset
Function: Double Cylinder Deadbolt
Finish: Chrome
Keyway: Kwikset KW1
Description
Details
| Combinating | Keyed Different |
|---|---|
| Deadbolt | 1-1/8" x 2-1/4" Faceplate 2-3/8" Backset Deadlatch |
| Door Prep | 1" x 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-3/8" x 1-3/4" |
| Function | Double Cylinder Deadbolt |
| Grade | Grade 2 - Medium Duty Commercial / Heavy Duty Residential |
| Handing | Field Reversible |
| Included in package | Instructions Template Mounting Hardware |
| Industry Finish | US26D/626 Satin Chrome |
| Keyway | Kwikset KW1 |
| Latch/Bolt/Backset | 2-3/8" |
| Manufacturer | Kwikset |
| Pinning | 5-Pin |
| Reinforcement | No |
| Series | Kwikset |
| Standards / Ratings | UL ANSI/BHMA |
| Strike | T-Strike 1-1/8" x 2-1/4" |
| Trim Ring | No |
| Type - Additional Info | Cylindrical |
Deadbolts provide additional security for many applications. Deadbolts offer a longer locking bolt which extends farther than most latches. The bolt can only be retracted with the proper key or combination or by means of a Thumbturn.


