KWIKSET GRADE 3 SINGLE CYLINDER DEADBOLT CYLINDER ADJUSTABLE SQUARE 5-PIN KA3 ANTIQUE BRASS - 660 5SCAL SCS K3
This product is out of stock...
SKU
660 5SCAL SCS K3
Builders and landlords use this Kwikset 660 antique brass deadbolt with square strike on residential doors needing keyed-alike access across units.
KWIKSET GRADE 3 SINGLE CYLINDER DEADBOLT CYLINDER ADJUSTABLE SQUARE 5-PIN KA3 ANTIQUE BRASS - 660 5SCAL SCS K3
Manufacturer: Kwikset
Function: Single Cylinder Deadbolt
Finish: Brass
Keyway: Kwikset KW1
Description
Details
| Combinating | Keyed Alike |
|---|---|
| Cylinder | Kwikset 5Pin Keyed Alike 3 |
| Deadbolt | 1" x 2-1/4" Faceplate |
| Design Style | Thumbturn |
| Door Prep | 1" x 2-1/8" |
| Function | Single Cylinder Deadbolt |
| Grade | Grade 3 - Residential |
| Handing | Field Reversible |
| Included in package | Instructions Template Mounting Hardware |
| Industry Finish | US5/609 Antique Brass |
| Keyway | Kwikset KW1 |
| Latch/Bolt/Backset | Adjustable |
| Manufacturer | Kwikset |
| Material | Brass Zinc Steel |
| Pinning | 5-Pin |
| Reinforcement | No |
| Series | 660 |
| Standards / Ratings | BHMA Certification |
| Strike | 1-1/8" x 2-3/4" |
| Trim Ring | No |
| Type - Additional Info | Cylindrical |
Deadbolts provide additional security for many applications. Deadbolts offer a longer locking bolt which extends farther than most latches. The bolt can only be retracted with the proper key or combination or by means of a Thumbturn.


