This product is out of stock...
SKU
740H11P RCL RCS K3
Property managers use this Kwikset Hancock Grade 2 entry knob on residential exterior doors where rekeying between tenants needs to be fast and tool-free.
KWIKSET GRADE 2 ENTRY KNOB HANCOCK VENETIAN BRONZE - 740H11P RCL RCS K3
Manufacturer: Kwikset
Function: Entry
Finish: Bronze
Keyway: Kwikset KW1
Description
Details
| Combinating | Keyed Alike |
|---|---|
| Cylinder | Kwikset 5Pin KA3 |
| Design Style | Hancock |
| Door Prep | 2-1/8" x 1" |
| Door Thickness | 1-3/8" - 1-3/4" |
| Function | Entry |
| Grade | Grade 2 - Medium Duty Commercial / Heavy Duty Residential |
| Handing | Field Reversible |
| Included in package | Installation Instructions 2 Keys |
| Industry Finish | US11P/643E Aged Bronze (same as 716) |
| Keyway | Kwikset KW1 |
| Knob/Lever | Knob |
| Latch/Bolt/Backset | Adjustable |
| Manufacturer | Kwikset |
| Pinning | 5-Pin |
| Series | Signature |
| Standards / Ratings | ANSI/BHMA Grade 2 |
| Strike | Full Lip 2-1/4" Radius Corner |
| Type - Additional Info | Cylindrical |


