This product is out of stock...
SKU
4510 26 1 00 901
Commercial locksmiths and contractors use this ILCO Grade 1 deadbolt on entry doors where a specific cylinder and bolt must be sourced separately.
ILCO GRADE 1 SINGLE CYLINDER DEADBOLT LESS CYLINDER & BOLT - 4510 26 1 00 901
Manufacturer: Ilco
Function: Single Cylinder Deadbolt
Finish: Chrome
Keyway: Less Cylinder
Description
Details
| Deadbolt | Less Bolt Faceplate 1-1/8" x 2-3/4" |
|---|---|
| Design Style | Thumbturn |
| Door Prep | 1" x 1-7/8" to 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-3/8" x 2-3/8" (Refer to Manufacturer Catalog for Cylinder Size) |
| Function | Single Cylinder Deadbolt |
| Grade | Grade 1 - Heavy Duty Commercial |
| Handing | Field Reversible |
| Included in package | Instructions Template Mounting Hardware |
| Industry Finish | US26/625 Bright Chrome |
| Keyway | Less Cylinder |
| Manufacturer | Ilco |
| Reinforcement | Anti-Pry Shield |
| Series | 4500 |
| Standards / Ratings | UL ANSI A156.5 |
| Strike | 1-1/8" x 2-3/4" |
| Trim Ring | Yes |
| Type - Additional Info | Cylindrical |
Deadbolts provide additional security for many applications. Deadbolts offer a longer locking bolt which extends farther than most latches. The bolt can only be retracted with the proper key or combination or by means of a Thumbturn.


