This product is out of stock...
SKU
CL3551NZD626LC
Commercial contractors install this Grade 1 entry lever on office and building entry doors to control keyed access with interior free egress. Less cylinder, 626.
CORBIN RUSSWIN GRADE 1 ENTRY LEVER SATIN CHROME LESS CYLINDER - CL3551NZD626LC
Manufacturer: Corbin Russwin
Function: Entry
Finish: Chrome
Keyway: Less Cylinder
Description
Designed to follow the look and feel of other Corbin Russwin cylindrical locks, the CL3500 Series is an ANSI/BHMA grade 1 lock that is ideal for standard applications requiring strength and security.
Details
| Cylinder | Less Cylinder |
|---|---|
| Deadbolt | 1-1/8" x 2-1/4" Faceplate Drive-In Ring |
| Design Style | NZD |
| Door Prep | 2-1/8" x 1" |
| Door Thickness | 1-3/4" |
| Function | Entry |
| Grade | Grade 1 - Heavy Duty Commercial |
| Handing | Field Reversible |
| Included in package | Installation Instructions |
| Industry Finish | US26D/626 Satin Chrome |
| Keyway | Less Cylinder |
| Knob/Lever | Lever |
| Latch/Bolt/Backset | 2-3/4" |
| Manufacturer | Corbin Russwin |
| Reinforcement | Anti-Pry Shield |
| Series | CL3500 |
| Standards / Ratings | ANSI/BHMA Grade 1 |
| Strike | ASA 4-7/8" |
| Thru Bolting | Yes |
| Trim Ring | No |
| Type - Additional Info | Cylindrical |


