This product is out of stock...
SKU
MK12TA26D CS114KA4
Facility managers use this Arrow Grade 2 storeroom knob on supply and utility rooms to keep doors locked from outside while allowing free egress.
ARROW GRADE 2 STOREROOM KNOB SCHLAGE C TUDOR SATIN CHROME - MK12TA26D CS114KA4
Manufacturer: Arrow
Function: Storeroom
Finish: Chrome
Keyway: Schlage C
Description
Details
| Combinating | Keyed Alike |
|---|---|
| Cylinder | Schlage C 6Pin (comes with 5Pin Keys) KA4 |
| Design Style | Tudor |
| Door Prep | 2-1/8" x 1" |
| Door Thickness | 1-3/8" - 1-3/4" |
| Function | Storeroom |
| Grade | Grade 2 - Medium Duty Commercial / Heavy Duty Residential |
| Handing | Field Reversible |
| Included in package | Installation Instructions 2 Keys |
| Industry Finish | US26D/626 Satin Chrome |
| Keyway | Schlage C |
| Knob/Lever | Knob |
| Latch/Bolt/Backset | 2-3/4" |
| Manufacturer | Arrow |
| Pinning | 6-Pin, Keyed 5-Pin |
| Series | MK |
| Standards / Ratings | ANSI/BHMA Grade 2 |
| Strike | T-Strike 2-3/4" |
| Type - Additional Info | Cylindrical |
Arrow MK Series offer the designer architect and contractor simple solutions to accessibility requirements. Their clean designs architectural finishes and functions make them ideal for commercial applications where heavy duty Grade 1 hardware may not be necessary.


