This product is out of stock...
SKU
BM19XH26D LC
Universities and housing facilities use this Arrow Grade 1 mortise dormitory lock on residence hall doors to secure student rooms with free egress.
ARROW GRADE 1 MORTISE LOCK DORMITORY LESS CYLINDER SATIN CHROME - BM19XH26D LC
Manufacturer: Arrow
Function: Dormitory
Finish: Chrome
Keyway: Less Cylinder
Description
Details
| Cylinder | Less Mortise Cylinder |
|---|---|
| Design Style | X Lever H Escutcheon |
| Door Prep | 86 Mortise Prep |
| Door Thickness | 1-3/4" |
| Function | Dormitory |
| Grade | Grade 1 - Heavy Duty Commercial |
| Included in package | Installation Instructions |
| Industry Finish | US26D/626 Satin Chrome |
| Keyway | Less Cylinder |
| Knob/Lever | Lever |
| Latch/Bolt/Backset | 2-3/4" |
| Manufacturer | Arrow |
| Series | BM |
| Standards / Ratings | ANSI/BHMA Grade 1 |
| Strike | ASA 4-7/8" |
| Type - Additional Info | Mortise |


