This product is out of stock...
SKU
D62IC26D LAT
Property managers use this IC double cylinder deadbolt on commercial doors requiring key control on both sides and rapid rekey capability.
ARROW GRADE 1 DOUBLE CYLINDER I/C DEADBOLT LESS BOLT - D62IC26D LAT
Manufacturer: Arrow
Function: Double Cylinder Deadbolt
Finish: Chrome
Keyway: Less Core
Description
Details
| Combinating | SFIC - Small Format Interchangeable Core |
|---|---|
| Deadbolt | Less Bolt |
| Door Prep | 1" x 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-3/8" - 1-3/4" |
| Function | Double Cylinder Deadbolt |
| Grade | Grade 1 - Heavy Duty Commercial |
| Handing | Field Reversible |
| Included in package | Instructions Template Mounting Hardware |
| Industry Finish | US26D/626 Satin Chrome |
| Keyway | Less Core |
| Manufacturer | Arrow |
| Pinning | 6-Pin or 7-Pin - Less Core |
| Reinforcement | Anti-Pry Shield for 2-1/8" Prep |
| Standards / Ratings | UL ANSI A156.5 |
| Strike | 1-1/8" x 2-3/4" |
| Trim Ring | No |
| Type - Additional Info | Cylindrical |
Deadbolts provide additional security for many applications. Deadbolts offer a longer locking bolt which extends farther than most latches. The bolt can only be retracted with the proper key or combination or by means of a Thumbturn.


