This product is out of stock...
SKU
E62 26D CS KA4 144
Building managers use this KA4 double cylinder deadbolt set to unify keying across multiple commercial doors, reducing key management complexity on site.
ARROW DOUBLE CYLINDER SCHLAGE DEADBOLT 2-3/4" - E62 26D CS KA4 144
Manufacturer: Arrow
Function: Double Cylinder Deadbolt
Finish: Chrome
Keyway: Schlage C
Description
Details
| Cylinder | Schlage C 6Pin Keyed 5Pin Keyed Alike 4 |
|---|---|
| Deadbolt | 1-1/8" x 2-1/4" Faceplate |
| Door Prep | 1" x 2-1/8" |
| Function | Double Cylinder Deadbolt |
| Grade | Grade 2 - Medium Duty Commercial / Heavy Duty Residential |
| Handing | Field Reversible |
| Included in package | Instructions Template Mounting Hardware |
| Industry Finish | US26D/626 Satin Chrome |
| Keyway | Schlage C |
| Latch/Bolt/Backset | 2-3/4" |
| Manufacturer | Arrow |
| Material | Brass Steel |
| Pinning | 6-Pin, Keyed 5-Pin |
| Reinforcement | No |
| Standards / Ratings | UL ANSI A156.5 |
| Strike | 1-1/8" x 2-3/4" |
| Trim Ring | No |
| Type - Additional Info | Cylindrical |
Deadbolts provide additional security for many applications. Deadbolts offer a longer locking bolt which extends farther than most latches. The bolt can only be retracted with the proper key or combination or by means of a Thumbturn.


