This product is out of stock...
SKU
PDL1300 26D1
Office administrators and security personnel use the Alarm Lock PDL1300 on interior office and meeting room doors. It offers keyless entry via proximity cards.
ALARM LOCK TRILOGY AR LATCH LEVER PROXIMITY - PDL1300 26D1
Manufacturer: Alarm Lock
Finish: Chrome
Description
Details
| Access Codes/Capacity | 2000 User Codes |
|---|---|
| Cylinder | 6-Pin Mortise Cylinder |
| Environment - Rating/Temperature | -31° to 151°F (-35° to 66°C) |
| Fail Safe/Secure | Fail Secure |
| Industry Finish | US26D/626 Satin Chrome |
| Manufacturer | Alarm Lock |
| Operation Modes | Locked or Unlocked |
| Strike Type | 1-1/4" X 4-7/8" |
| Time Interval | 2 To 20 Seconds |
| Type - Additional Info | Aluminum Door |
| Voltage/Current/Power | 2 3V batteries |
| Wireless | Yes |
Trilogy keyless access locks offer advanced access control without the need to hardwire which saves time & money. Trilogy locks retrofit almost any door situation and are offered in standalone & wireless networked versions.


