SKU
M32
For standard interior doors and cabinets. Securitron M32 provides dependable 600 lbs holding force, securing access points and preventing unauthorized entry.
SECURITRON MAGNALOCK 600LBS 12/24VDC - M32
Manufacturer: Securitron
Finish: Aluminum
Description
Details
| Accessories | Mounting Brackets Housings Dress Cover |
|---|---|
| Certifications / Listings | UL Listed |
| Environment - Application | Indoor/Outdoor |
| Environment - Rating/Temperature | 32F to 140F (0C TO 60C) |
| Fail Safe/Secure | Fail Safe |
| Holding Force | 600lbs (272kg) |
| Industry Finish | US28/628 Satin Aluminum |
| Manufacturer | Securitron |
| Size | Magnet: 8" x 1-7/8" x 1-5/8" Armature: 6-1/4" x 1-5/8" x 1/2" |
| Type - Additional Info | Magnetic Lock |
| Type/Mount | Surface Lock |
| Voltage/Current/Power | 12/24VDC 300mA/12V 150mA/24V |
| Wireless | No |
Magnetic locks offer extremely strong locking for most openings. Using electromagnetic force they can provide holding force as long as power is applied. Some systems may require battery backup in case of power failure. Also available are shear magnets which can be used for sliding doors or where extra strength is needed.


