This product is out of stock...
SKU
M68
Warehouses/Distribution Centers. Securitron M68 Magnalock with 1200 lbs holding force. Secures heavy-duty doors. Solves perimeter security needs for large facilities.
SECURITRON MAGNALOCK 1200LBS BRACKET MOUNT 12/24VDC - M68
Manufacturer: Securitron
Finish: Aluminum
Description
Details
| Accessories | Self Tapping Screws Stick-on Template Quick Connect Terminal |
|---|---|
| Certifications / Listings | UL Listed ANSI/BHMA 156.23 Grade 1 |
| Environment - Application | Indoor/Outdoor |
| Environment - Rating/Temperature | 32F to 140F (0C TO 60C) |
| Fail Safe/Secure | Fail Safe |
| Holding Force | 1200lbs (544kg) |
| Industry Finish | US28/628 Satin Aluminum |
| Manufacturer | Securitron |
| Options | Magnetic Bond Sensor Door Status Sensor Dress Cover Mounting Brackets |
| Size | 10-1/2" x 3-5/8" x 2" |
| Type - Additional Info | Magnetic Lock |
| Type/Mount | Bracket Mount Lock |
| Voltage/Current/Power | 12/24VDC 250mA/12V 125mA/24V |
| Wireless | No |
Magnetic locks offer extremely strong locking for most openings. Using electromagnetic force they can provide holding force as long as power is applied. Some systems may require battery backup in case of power failure. Also available are shear magnets which can be used for sliding doors or where extra strength is needed.


