This product is out of stock...
SKU
M62BD
SECURITRON MAGNALOCK 1200LB 12/24VDC WITH MBS & DPS AL
SECURITRON MAGNALOCK 1200LBS 12/24VDC WITH MBS & DPS ALUMINUM - M62BD
Manufacturer: Securitron
Finish: Stainless Steel
Description
Details
| Accessories | Self Tapping Screws Stick-on Template Quick Connect Terminal |
|---|---|
| Certifications / Listings | UL Listed ANSI/BHMA 156.23 Grade 1 |
| Environment - Application | Indoor/Outdoor |
| Environment - Rating/Temperature | 32F to 140F (0C TO 60C) |
| Fail Safe/Secure | Fail Safe |
| Holding Force | 1200lbs (544kg) |
| Industry Finish | US32D/630 Satin Stainless Steel |
| Manufacturer | Securitron |
| Options | Dress Cover Mounting Brackets Split Armature |
| Size | 8" x 3" x 1-3/4" |
| Type - Additional Info | Magnetic Lock |
| Type/Mount | DPS (Door Position Switch) MBS (Magnetic Bond Sensor) |
| Voltage/Current/Power | 12/24VDC 250mA/12V 150mA/24V |
| Wireless | No |
Magnetic locks offer extremely strong locking for most openings. Using electromagnetic force they can provide holding force as long as power is applied. Some systems may require battery backup in case of power failure. Also available are shear magnets which can be used for sliding doors or where extra strength is needed.


