This product is out of stock...
SKU
BE479CAM619
Homeowners and small office managers use this Bluetooth deadbolt on exterior doors. It solves the problem of key management and offers convenient, remote access control.
SCHLAGE SENSE BLUETOOTH DEADBOLT WITH CAMELOT TRIM SATIN NICKEL - BE479CAM619
Manufacturer: Schlage
Finish: Nickel
Keyway: Schlage C
Description
Details
| Access Codes/Capacity | 30 User Codes |
|---|---|
| Cylinder | 5-Pin Deadbolt Cylinder |
| Design Style | Camelot |
| Door Prep | 4" Center to Center Minimum |
| Door Thickness | 1-3/8" - 1-3/4" |
| Environment - Application | Outdoor |
| Environment - Rating/Temperature | -31° to 151°F (-35° to 66°C) |
| Fail Safe/Secure | Fail Secure |
| Grade | Grade 1 |
| Industry Finish | US15/619 Satin Nickel |
| Keyway | Schlage C |
| Latch | Adjustable Bolt Dual Option Standard |
| Manufacturer | Schlage |
| Protocol | Bluetooth Smart |
| Series | BE/FE |
| Strike Type | 1-1/8" X 2-3/4" |
| Type - Additional Info | Cylindrical |
| Voltage/Current/Power | 4 AA Batteries |
| Wireless | Yes |


