This product is out of stock...
SKU
M490 628
Businesses needing robust access control for single doors. Offices, retail spaces. Secures entry points against unauthorized access with a powerful magnetic hold.
SCHLAGE MAGLOCK 1500LB 12/24VDC - M490 628
Manufacturer: Schlage
Finish: Aluminum
Description
Details
| Certifications / Listings | UL 1034 UL10C ANSI/BHMA 156.23 |
|---|---|
| Environment - Rating/Temperature | Weather Resistant |
| Fail Safe/Secure | Fail Safe |
| Holding Force | 1500lbs (680kg) |
| Industry Finish | US28/628 Satin Aluminum |
| Manufacturer | Schlage |
| Size | 12-1/2" x 3" x 1-3/4" |
| Type - Additional Info | Magnetic Lock |
| Type/Mount | Surface Lock |
| Voltage/Current/Power | 12/24VDC .65A/12V .35A/24V |
| Wireless | No |
Magnetic locks offer extremely strong locking for most openings. Using electromagnetic force they can provide holding force as long as power is applied. Some systems may require battery backup in case of power failure. Also available are shear magnets which can be used for sliding doors or where extra strength is needed.


