This product is out of stock...
SKU
FE595PLY FLA716
Businesses and facilities managers use this Schlage keypad lock on commercial doors. It solves the problem of managing physical key access and offers convenient code-based entry for authorized personnel.
SCHLAGE KEYPAD FLEX LOCK - FE595PLY FLA716
Manufacturer: Schlage
Finish: Bronze
Keyway: Schlage C
Description
Details
| Access Codes/Capacity | 19 User Codes |
|---|---|
| Certifications / Listings | A156.5-2001 |
| Cylinder | 5-Pin KIL Cylinder |
| Design Style | Plymouth x Flair Lever |
| Environment - Rating/Temperature | -31° to 151°F (-35° to 66°C) |
| Fail Safe/Secure | Fail Secure |
| Industry Finish | US11P/643E Aged Bronze (same as 716) |
| Keyway | Schlage C |
| Manufacturer | Schlage |
| Series | BE/FE |
| Strike Type | 1-1/8" X 2-3/4" |
| Time Interval | 5 Seconds |
| Type - Additional Info | Cylindrical |
| Voltage/Current/Power | 9V Battery |
| Wireless | Yes |
Schlage Electronics provides a comprehensive suite of access control solutions to meet the security needs and budget of virtually any customer.


