This product is out of stock...
SKU
FE595PLY FLA619
Property managers and homeowners. Residential and small office doors. Solves the problem of lost keys and streamlines entry for authorized individuals.
SCHLAGE KEYPAD FLEX LOCK - FE595PLY FLA619
Manufacturer: Schlage
Finish: Nickel
Keyway: Schlage C
Description
Details
| Access Codes/Capacity | 19 User Codes |
|---|---|
| Certifications / Listings | A156.5-2001 |
| Cylinder | 5-Pin KIL Cylinder |
| Design Style | Plymouth x Flair Lever |
| Environment - Rating/Temperature | -31° to 151°F (-35° to 66°C) |
| Fail Safe/Secure | Fail Secure |
| Industry Finish | US15/619 Satin Nickel |
| Keyway | Schlage C |
| Manufacturer | Schlage |
| Series | BE/FE |
| Strike Type | 1-1/8" X 2-3/4" |
| Time Interval | 5 Seconds |
| Type - Additional Info | Cylindrical |
| Voltage/Current/Power | 9V Battery |
| Wireless | Yes |
Schlage Electronics provides a comprehensive suite of access control solutions to meet the security needs and budget of virtually any customer.


