SKU
FE595CAM ACC619
For commercial and residential doors needing modern keyless access. Solves the problem of managing physical keys. Camelot style, Accent lever, Satin Nickel finish.
SCHLAGE KEYPAD ENTRY FLEX LOCK CAMELOT WITH ACCENT LEVER SATIN NICKEL - FE595CAM ACC619
Manufacturer: Schlage
Finish: Nickel
Keyway: Schlage C
Description
Details
| Access Codes/Capacity | 19 User Codes |
|---|---|
| Certifications / Listings | A156.5-2001 |
| Cylinder | 5-Pin KIL Cylinder |
| Design Style | Camelot X Accent Lever |
| Environment - Rating/Temperature | -31° to 151°F (-35° to 66°C) |
| Fail Safe/Secure | Fail Secure |
| Handing | Non-Handed |
| Industry Finish | US15/619 Satin Nickel |
| Keyway | Schlage C |
| Knob/Lever | Lever |
| Latch/Bolt/Backset | Adjustable |
| Manufacturer | Schlage |
| Series | BE/FE |
| Strike Type | 1-1/8" X 2-3/4" |
| Time Interval | 5 Seconds |
| Type - Additional Info | Cylindrical |
| Voltage/Current/Power | 9V Battery |
| Wireless | Yes |
Schlage Electronics provides a comprehensive suite of access control solutions to meet the security needs and budget of virtually any customer.


