This product is out of stock...
SKU
FE595PLY PLY505
Office managers and building superintendents use this Schlage keypad lock on office doors. It solves the need for secure, keyless entry while maintaining a classic aesthetic with its Plymouth knob and brass finish.
SCHLAGE KEYPAD ENTRY FLEX LOCK PLYMOUTH WITH PLYMOUTH KNOB LIFETIME BRASS - FE595PLY PLY505
Manufacturer: Schlage
Finish: Brass
Keyway: Schlage C
Description
Details
| Access Codes/Capacity | 19 User Codes |
|---|---|
| Certifications / Listings | A156.5-2001 |
| Cylinder | 5-Pin KIL Cylinder |
| Design Style | Plymouth x Plymouth Knob |
| Environment - Rating/Temperature | -31° to 151°F (-35° to 66°C) |
| Fail Safe/Secure | Fail Secure |
| Handing | Non-Handed |
| Industry Finish | US03L/505 Bright Brass Lifetime Finish |
| Keyway | Schlage C |
| Knob/Lever | Knob |
| Latch/Bolt/Backset | Adjustable |
| Manufacturer | Schlage |
| Series | BE/FE |
| Strike Type | 1-1/8" X 2-3/4" |
| Time Interval | 5 Seconds |
| Type - Additional Info | Cylindrical |
| Voltage/Current/Power | 9V Battery |
| Wireless | Yes |
Schlage Electronics provides a comprehensive suite of access control solutions to meet the security needs and budget of virtually any customer.


