This product is out of stock...
SKU
FE595CAM ACC716
Homeowners and small business owners. Residential and light commercial doors. Eliminates lost keys and simplifies access control.
SCHLAGE KEYPAD ENTRY FLEX LOCK CAMELOT WITH ACCENT LEVER AGED BRONZE - FE595CAM ACC716
Manufacturer: Schlage
Finish: Bronze
Keyway: Schlage C
Description
Details
| Access Codes/Capacity | 19 User Codes |
|---|---|
| Certifications / Listings | A156.5-2001 |
| Cylinder | 5-Pin KIL Cylinder |
| Design Style | Camelot X Accent Lever |
| Environment - Rating/Temperature | -31° to 151°F (-35° to 66°C) |
| Fail Safe/Secure | Fail Secure |
| Handing | Non-Handed |
| Industry Finish | US11P/643E Aged Bronze (same as 716) |
| Keyway | Schlage C |
| Knob/Lever | Lever |
| Latch/Bolt/Backset | Adjustable |
| Manufacturer | Schlage |
| Series | BE/FE |
| Strike Type | 1-1/8" X 2-3/4" |
| Time Interval | 5 Seconds |
| Type - Additional Info | Cylindrical |
| Voltage/Current/Power | 9V Battery |
| Wireless | Yes |
Schlage Electronics provides a comprehensive suite of access control solutions to meet the security needs and budget of virtually any customer.


