SKU
FE575PLY ELA626
Office buildings and retail spaces needing secure, keyless entry for main doors. Solves the issue of unauthorized access and simplifies staff entry. Satin chrome.
SCHLAGE KEYPAD ENTRY AUTO LOCK PLYMOUTH WITH ELAN LEVER SATIN CHROME - FE575PLY ELA626
Manufacturer: Schlage
Finish: Chrome
Keyway: Schlage C
Description
Details
| Access Codes/Capacity | 19 User Codes |
|---|---|
| Certifications / Listings | A156.25 |
| Cylinder | 5-Pin KIL Cylinder |
| Design Style | Plymouth X Elan Lever |
| Environment - Rating/Temperature | -31° to 151°F (-35° to 66°C) |
| Fail Safe/Secure | Fail Secure |
| Handing | Non-Handed |
| Industry Finish | US26D/626 Satin Chrome |
| Keyway | Schlage C |
| Knob/Lever | Lever |
| Latch/Bolt/Backset | Adjustable |
| Manufacturer | Schlage |
| Operation Modes | Locked or Passage |
| Series | BE/FE |
| Strike Type | 1-1/8" X 2-3/4" |
| Type - Additional Info | Cylindrical |
| Voltage/Current/Power | 9V Battery |
| Wireless | Yes |
Schlage Electronics provides a comprehensive suite of access control solutions to meet the security needs and budget of virtually any customer.


