SKU
FE575CAM ACC626
Businesses needing easy access control for commercial doors. Solves the problem of lost keys and provides quick entry for authorized personnel. Satin chrome finish.
SCHLAGE KEYPAD ENTRY AUTO LOCK CAMELOT WITH ACCENT LEVER SATIN CHROME - FE575CAM ACC626
Manufacturer: Schlage
Finish: Chrome
Keyway: Schlage C
Description
Details
| Access Codes/Capacity | 19 User Codes |
|---|---|
| Certifications / Listings | A156.5-2001 |
| Cylinder | 5-Pin KIL Cylinder |
| Design Style | Camelot X Accent Lever |
| Environment - Rating/Temperature | -31° to 151°F (-35° to 66°C) |
| Fail Safe/Secure | Fail Secure |
| Handing | Non-Handed |
| Industry Finish | US26D/626 Satin Chrome |
| Keyway | Schlage C |
| Knob/Lever | Lever |
| Latch/Bolt/Backset | Adjustable |
| Manufacturer | Schlage |
| Series | BE/FE |
| Strike Type | 1-1/8" X 2-3/4" |
| Time Interval | 5 Seconds |
| Type - Additional Info | Cylindrical |
| Voltage/Current/Power | 9V Battery |
| Wireless | Yes |
Schlage Electronics provides a comprehensive suite of access control solutions to meet the security needs and budget of virtually any customer.


