This product is out of stock...
SKU
DE8310S28
RUTHERFORD1200LB DEGR MAGLOCK 12/24VDC WITH INT SOUNDER
RCI 1200LB DELAYED EGRESS MAGLOCK 12/24VDC WITH INT SOUNDER - DE8310S28
Manufacturer: dormakaba
Finish: Stainless Steel
Description
Details
| Accessories | Spacers 30 Second Building Code Sign Power Supplies |
|---|---|
| Certifications / Listings | UL Listed ANSI/BHMA |
| Environment - Rating/Temperature | Weather Resistant |
| Fail Safe/Secure | Fail Safe |
| Holding Force | 1500lbs (680kg) |
| Industry Finish | US32D/630 Satin Stainless Steel |
| Manufacturer | dormakaba |
| Options | 15 to 30 Second Release Delay 0 to 3 Second Nuisance Delay Built in Security Condition Sensor Keyswitch for Override or Reset 15 Second Building Code Sign |
| Size | 2-1/8" x 2-7/8" x 10-13/16" |
| Type - Additional Info | Magnetic Lock |
| Type/Mount | Surface |
| Voltage/Current/Power | 12/24VDC .61A/12V .32A/24V |
| Wireless | No |
Magnetic locks offer extremely strong locking for most openings. Using electromagnetic force they can provide holding force as long as power is applied. Some systems may require battery backup in case of power failure. Also available are shear magnets which can be used for sliding doors or where extra strength is needed.


