This product is out of stock...
SKU
8910 24VAC/VDC
Building engineers and security teams utilize this wall mount holder on fire doors. It keeps doors open and automatically releases them during an alarm, aiding evacuation.
ROFU MAGNETIC DOOR HOLDER WALL MOUNT - 8910 24VAC/VDC
Manufacturer: Rofu
Finish: Aluminum
Description
Details
| Accessories | Armature Plate Spacers |
|---|---|
| Environment - Rating/Temperature | Weather Resistant |
| Fail Safe/Secure | Fail Safe |
| Holding Force | 50lbs |
| Industry Finish | US28/628 Satin Aluminum |
| Manufacturer | Rofu |
| Size | 4.6" x 2.75" x 1.95" |
| Type - Additional Info | Smoke/Fire Protection |
| Type/Mount | Floor Mount |
| Voltage/Current/Power | 24VDC/VAC 60mA |
| Wireless | No |
Electromagnetic Door Holders keep fire and smoke barrier doors open to allow normal passage through hallways until released by a signal from the fire alarm panel.


