This product is out of stock...
SKU
EL750S LY MB3S
Office buildings and retail spaces. Suitable for interior or exterior doors. Solves the challenge of providing convenient and secure entry for staff and visitors.
LSDA GRADE 2 ELECTRONIC KEYPAD ENTRY LEVER LYON SCHLAGE C LIFETIME BRASS 105869 - EL750S LY MB3S
Manufacturer: LSDA
Finish: Brass
Keyway: Schlage C
Description
Keyless convenience in easy to install deadbolt and lever locks. All models have a conventional key cylinder, combined with an electronic keypad that can be programmed with multiple unique codes. The EL750 lever lock has a conventional key cylinder and an electronic keypad, which can be programmed with up to 100 unique user codes to operate the lock. These locks can be installed in place of most conventional locks with no drilling required.
Details
| Access Codes/Capacity | 100 User Codes |
|---|---|
| Certifications / Listings | ANSI/BHMA meets Grade 2 specifications |
| Cylinder | 5-Pin KIL Cylinder |
| Design Style | Lyon (LY) |
| Door Prep | 2-1/8" diameter bore; 1" crossbore |
| Door Thickness | 1-3/8" - 2" |
| Environment - Rating/Temperature | Weather Resistant |
| Fail Safe/Secure | Fail Secure |
| Grade | Grade 2 - Medium Duty Commercial / Heavy Duty Residential |
| Handing | Easily Field Handed |
| Keyway | Schlage C |
| Manufacturer | LSDA |
| Material | Zinc Diecast |
| Operation Modes | Exterior: Unlock with key. |
| Strike Type | 1-1/8" X 2-3/4" |
| Time Interval | Optional Auto-locking/relocking Adjustment 10-90 Seconds |
| Type - Additional Info | Cylindrical |
| Voltage/Current/Power | 4 AA batteries |
| Wireless | Yes |
These locks can be installed in place of most conventional locks with no drilling required.

