This product is out of stock...
SKU
SEM7850 689
Building maintenance and security personnel install this recess wall mount holder on doors. It keeps doors open until a fire alarm, preventing smoke and fire spread.
LCN MAGNETIC DOOR HOLDER RECESS WALL MOUNT TRI VOLT ALUMINUM - SEM7850 689
Manufacturer: LCN
Finish: Aluminum
Description
Details
| Accessories | Armature Extensions |
|---|---|
| Certifications / Listings | UL Listed ANSI/BHMA 156.15 |
| Environment - Rating/Temperature | Weather Resistant |
| Fail Safe/Secure | Fail Safe |
| Holding Force | 35lbs |
| Industry Finish | US28/628 Satin Aluminum |
| Manufacturer | LCN |
| Size | 2-13/16" x 4-5/8" x 1" |
| Type - Additional Info | Smoke/Fire Protection |
| Type/Mount | Recessed Wall Mount |
| Voltage/Current/Power | 12VDC @ .030A 24VAC/VDC @ .020A 120VAC @ .020A |
| Wireless | No |
Electromagnetic Door Holders keep fire and smoke barrier doors open to allow normal passage through hallways until released by a signal from the fire alarm panel.


