This product is out of stock...
SKU
BMAG600SS
Office spaces, interior doors. Solves the need for basic, monitored access control on lighter-duty doors with a 600lb holding force.
LSDA MAGLOCK 600 LB WITH CONTACT SWITCH 101598 - BMAG600SS
Manufacturer: LSDA
Finish: Aluminum
Description
Details
| Certifications / Listings | UL CUL Listed |
|---|---|
| Environment - Rating/Temperature | Weather Resistant |
| Fail Safe/Secure | Fail Safe |
| Holding Force | 600lbs (272kg) |
| Industry Finish | US28/628 Satin Aluminum |
| Manufacturer | LSDA |
| Options | Magnetic Bond Sensor |
| Size | 9" x 1.5" x 1.08" |
| Type - Additional Info | Magnetic Lock |
| Type/Mount | Mortise Lock |
| Voltage/Current/Power | 12/24VDC 500mA/12V 250mA/24v |
| Wireless | No |
Magnetic locks offer extremely strong locking for most openings. Using electromagnetic force they can provide holding force as long as power is applied. Some systems may require battery backup in case of power failure. Also available are shear magnets which can be used for sliding doors or where extra strength is needed.

