This product is out of stock...
SKU
CEB100AU626 234SC497
For facility supervisors and locksmiths. On standard doors. Provides Grade 1 rated security and a sleek Satin Chrome finish for high-traffic commercial and institutional entry points.
CENTRIOS GRADE 1 CYLINDRICAL LOCK LESS CYLINDER ANSI STRIKE SATIN CHROME - CEB100AU626 234SC497
Manufacturer: Centrios
Finish: Chrome
Keyway: Less Cylinder
Description
Details
| Design Style | Augusta |
|---|---|
| Door Prep | Standard 161 prep with thru-bolt holes |
| Door Thickness | 1-3/8" - 2-1/4" |
| Environment Rating | Certified IP57 weatherization rating for both sides of the door |
| Grade | Grade 1 - Heavy Duty Commercial |
| Handing | Non-Handed |
| Industry Finish | US26D/626 Satin Chrome |
| Keyway | Less Cylinder |
| Knob/Lever | Lever |
| Latch | 2-3/4" Backset - Square Corner |
| Latch/Bolt/Backset | 2-3/4" |
| Manufacturer | Centrios |
| Standards / Ratings | Certified UL10C 180 minute fire rating |
| Strike | 497 (ANSI 4 7/8") |
| Voltage/Current/Power | Operates up to one year on four AA Alkaline batteries. Has 9V DC power backup. |


